O tym, dlaczego treści wideo są potrzebne Twojej firmie

Powrót do wpisów

Ciężko nie zgodzić się z tym, że w otaczającym nas świecie króluje pośpiech. Mowa tu zarówno o świecie „namacalnym”, jak i rzeczywistości wirtualnej, w której zanurzamy się za pośrednictwem coraz to inteligentniejszych urządzeń. Ilość bodźców i komunikatów na nas czyhających jest niewyczerpana. Po jednej i drugiej stronie ekranu toczy się zaciekła walka – walka o odrobinę uwagi konsumenta.

Jak więc sprawić, by zetknięcie się z naszym produktem, usługą czy marką było dla klienta doświadczeniem wartościowym; doświadczeniem, które nie pozostawi po sobie uczucia straty czasu i zniecierpliwienia, a jednocześnie zaintryguje i pobudzi do zamierzonego przez nas działania?

Doskonale pomoże nam w tym wideo-marketing – forma komunikacji o ogromnym potencjale. Potwierdza to m.in. wynik badania „Wideo marketing w polskich firmach”. Blisko 60% z nich uważało, że najlepiej odpowiadającą potrzebom ich klientów formą komunikacji jest właśnie wideo1.

 

WIĘCEJ NIŻ TYSIĄC SŁÓW

Litery wymagają skupienia i czasu. Ile to już razy natrafiliśmy na interesującą nas treść w gazecie lub na portalu online, lecz nie zdążyliśmy doczytać do końca lub, co gorsza, niewiele zostało nam w głowie, ponieważ coś nas rozkojarzyło czy też lektura odbywała się w krótkiej przerwie między kolejnymi zajęciami? Z naszymi klientami bywa podobnie – mało kto ma czas (i ochotę!), by przyswajać duże ilości tekstu o naszej ofercie, historii firmy, zaufaniu jakim cieszymy się wśród kontrahentów itp.

Obraz z kolei jest taką formą komunikacji, która w krótkim czasie przekazuje wiele informacji, ma moc tworzenia skojarzeń, a przede wszystkim – budzi emocje. Dobrze przemyślany i zrealizowany materiał wideo buduje zaufanie, pewność, ciekawość. To z kolei przekłada się na nowe kontakty, częstotliwość interakcji z naszą firmą, a w efekcie finalnym – na sprzedaż.

Zachowania i opinie konsumentów w sieci świadczą same za siebie: użytkownicy spędzają ponad 250% czasu więcej na stronach, które zawierają materiały wideo; 84% konsumentów podjęło decyzję zakupową po obejrzeniu filmu; ponad 3/4 internautów woli wideo-instruktaż niż instrukcję w formie tekstowej2. Warto mieć również na uwadze, że jedynie 4 osoby na 100 nie ogląda wideo tłumaczącego funkcjonowanie produktu lub usługi3.

Wiemy już, że obraz jest szybszy i efektywniejszy od tekstu szczególnie w sytuacji typowego internauty, który nie ma ani ochoty ani czasu na zrozumienie naszej oferty, dopóki go ona nie ujmie i nie skłoni do działania. Jak więc to zrobić? Do czego faktycznie przyda się nam wideo-marketing?

 

PIERWSZE WRAŻENIE ROBI SIĘ RAZ

Wideo-marketing świetnie sprawdza się w działaniach mających na celu rozwój i wsparcie profesjonalnego wizerunku marki. Historia naszej firmy, nasz cel i misja, ludzie tworzący przedsiębiorstwo, dotychczasowe sukcesy – wszystko to może zostać oddane obrazem w sposób ujmujący i zapadający w pamięć.

Jedne materiały wideo koncentrują się na jasnym i rzeczowym przedstawieniu produktu czy usługi; drugie mają na celu utrzymywanie żywego kontaktu z klientami i partnerami w różnych kanałach komunikacji; inne zaś „wpompowują krew” w obraz naszego przedsiębiorstwa pokazując, że za naszą inicjatywą stoją wartości oraz ludzie.

Warto zwrócić uwagę, że i w tym przypadku powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą” ma swoje odzwierciedlenie. Jakość realizacji wideo – niezależnie, czy są to filmy produktowe, instruktażowe, eksperckie, wizerunkowe – bardzo dużo mówi o tym, na ile poważnie firma podchodzi do kontaktu z klientem i jak bardzo zależy jej, by faktycznie stać się marką, czyli uosobieniem konkretnej wartości w głowie konsumentów. Jeżeli potencjalny klient natrafi na nieatrakcyjne materiały zrobione bez pomysłu i byle jak, to z „potencjalnego” stanie się on „niedoszłym”, ponieważ zwyczajnie nie będzie chciał marnować swojego czasu.

 

 

RELACJE NA RUSZCIE

Czy kontakt z klientem kończy się tuż po tym, gdy dokona on zakupu produktu, gdy skorzysta z naszych usług? Jeżeli tak, tracimy możliwość wypracowania i utrzymania więzi, która w dłuższej perspektywie czasu może przynieść niemałe owoce. Temat tworzenia i pielęgnacji relacji posprzedażowych to osobne, szerokie zagadnienie, jednakże rola wideo w tym kontekście jest warta chociaż krótkiego omówienia.

Nierzadko klienci nie tylko zapisani są do newslettera (jeśli prowadzimy subskrypcję), ale przede wszystkim obserwują nasze kanały społecznościowe. Mając na uwadze fakt, że pod koniec roku 2018 Facebook miał przeszło 2,3 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie4, a w Polsce z serwisu tego korzysta ponad 16 milionów osób5, trudno zaprzeczyć, że nadal jest to doskonała platforma do kreacji wizerunku i utrzymywania kontaktów.

Rzecz w tym, że przewidywania Facebooka zakładają, iż 90 procent wszystkich treści publikowanych w tym serwisie w roku 2020 będzie stanowić wideo6. Już dziś posty zawierające filmy cieszą się wśród algorytmów lepszym pozycjonowaniem m.in. ze względu na to, że powodują one większe zaangażowanie użytkowników7.Wniosek nasuwa się sam – format wideo jest w ciągłym rozkwicie przyćmiewając coraz bardziej tekst pisany i najpewniej tendencja ta nieprędko ulegnie zmianie.

Co oznacza to dla nas? Otóż utrzymywanie więzi z klientami i partnerami jest trochę jak pieczenie na ruszcie: po pierwsze wybór właściwego rusztu, czyli platformy komunikacji i dostosowanie do niej charakteru komunikacji; po drugie ogień – czyli nasz komunikacja skierowana do klienta – nie może być ani za słaby (bo będzie to nieefektywne i nigdy nie uda nam się „upiec” pożądanego celu), ani za mocny (bo „przedobrzymy” i „spalimy” naszą relację); a po trzecie musimy pamiętać o „obracaniu” relacji, czyli dostarczaniu komunikatów pobudzających do działania w odpowiednim czasie.

Zarówno w pierwszym, drugim, jak i trzecim przypadku, różne tematycznie materiały wideo sprawdzą się doskonale. Czy będzie to krótki klip promocyjny, czy relacja z konferencji, czy wywiad ekspercki, czy wideo produktowe, czy seria filmów z rekomendacjami i opiniami – różne formuły wideo pozwolą nam na przekazanie angażującego komunikatu w różnych kanałach komunikacji i na pielęgnowanie więzi z docelowymi odbiorcami.

Warto również mieć na uwadze, że filmy w mediach społecznościowych powodują 1200% więcej udostępnień w porównaniu do postów ze zdjęciem i tekstem, a firmy prezentujące materiały wideo doświadczają o 41% większego ruchu online na swoich stronach w stosunku do firm, które nie praktykują dzielenia się treściami wideo z internautami8.

 

3T, CZYLI TU I TAM I TERAZ

Wspominając o różnych wariantach przekazu audiowizualnego warto również zwrócić uwagę na formułę transmisji live. Będąc świadomym, że 82% oglądających woli wideo od postów w serwisach społecznościowych oraz że 80% użytkowników preferuje transmisje na żywo zamiast czytania blogów8, mamy obraz potencjału, jaki kryje się w live streamingu. Dla użytkownika najważniejsze jest to, by mógł będąc w dowolnej lokalizacji, uczestniczyć w danym wydarzeniu i by wszystko przebiegało natychmiastowo, płynnie i przy użyciu dowolnego urządzenia (i komputer, i tablet, i smart tv, i smartfon itp.).

Zapewniając naszym klientom bezproblemowy dostęp do transmisji możemy zaoferować im dodatkową wartość – mimo ich nieobecność na miejscu, dajemy im możliwość uczestniczenia w doświadczeniu, które kreujemy. Niezależnie od tego, czy jest to konferencja, szkolenie, webinarium, wywiad, seria pytań Q&A – łączymy się z ludźmi w czasie rzeczywistym i utrzymujemy komunikację burząc tym samym barierę odległości.

Tutaj warto zaznaczyć, że transmisje live mogą być płatne lub bezpłatne; że mogą zawierać dodatkowo reklamy czy informacje organizatora o kolejnych wydarzeniach; że z zarejestrowanej konferencji czy szkolenia po wcześniejszym profesjonalnym montażu może zostać stworzony produkt w postaci wideo „na życzenie”, który będzie mógł być zakupiony przez osoby chcące np. otrzymać dostęp do wiedzy eksperckiej, którą dzielono się podczas konkretnego wydarzenia itp. Generalnie rzecz ujmując, transmisja live niekoniecznie musi być efemerycznym doświadczeniem, ponieważ istnieje wiele sposobów, by dane wydarzenie „opakować” w inną formę, budować swój wizerunek za pomocą tak powstałych materiałów i dzielić się nimi z osobami zainteresowanymi.

 

NAJWAŻNIEJSZE PYTANIE

Dobrze przemyślane, zaplanowane i wdrożone kompleksowe działania wideo-marketingowe mogą przedsiębiorstwu przynieść wiele dobrego. Od umacniania wizerunku i siły komunikacji; poprzez pozyskiwanie i utrzymywanie coraz większej ilości klientów; aż po realizowanie celów sprzedażowych oraz redystrybucję wartościowych dla konsumentów treści i materiałów. Oczywiście wszystko to wiąże się ze wzmożonym nakładem pracy, koniecznością dodatkowej kontroli, optymalizacji, a także – co bardzo ważne – z kreatywnym środowiskiem i generowaniem nowych pomysłów, nowych kreacji przy właściwej interpretacji potrzeb klienta.

Jednakże najważniejsze pytanie nie brzmi ani „jak to zrobić”, ani „od czego zacząć”, a tym bardziej „kto się tym zajmie”, ponieważ nasz zespół specjalizuje się w odpowiedzi na powyższe pytania, a tym samym – w dostarczaniu spersonalizowanych usług z zakresu planowania i obsługi audiowizualnej oraz w produkcji użytkowych i estetycznych materiałów wideo. Najważniejsze pytanie brzmi: czy po tym wszystkim co tu napisano, ten tekst nie powinien wobec tego być po prostu filmem, który omawia szybko i klarownie poruszone tu zagadnienia? Po co ten tekst, skoro przekaz wideo wypiera treści i sprawdza się lepiej w tego typu przypadkach? Odpowiemy więc od razu: nie wszystkie zamki da się otworzyć jednym kluczem i słowo pisane nadal ma ogromną wagę również w internetowym ekosystemie. Jest to jednak zagadnienie na osobny artykuł.

 

Źródła:

1 http://www.offonagency.pl/badania/

2 https://www.business2community.com/brandviews/wyzowl/20-essential-video-marketing-stats-business-01857599

3 https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics-2019/

4 https://www.dreamgrow.com/21-social-media-marketing-statistics/

5 https://www.bankier.pl/wiadomosc/Facebook-od-10-lat-w-Polsce-Z-platformy-korzysta-dzis-przeszlo-16-mln-polskich-uzytkownikow-7589177.html

6 Anna Ledwoń, Zrób to sam. Zasady tworzenia i praktyki wykorzystywania wideo w strategii content-marketingowej, Marketer+ 2018, nr 4(31)

7 https://adespresso.com/blog/facebook-video-marketing/

8 https://www.talkpoint.com/stats-you-need-to-know-about-live-streaming-video-in-2018/

Powrót do wpisow